Zawiasy do drzwi przylgowych i bezprzylgowych

Zawiasy do drzwi wewnętrznych to najważniejsze okucia stosowane przy ościeżnicach i skrzydłach drzwiowych, mają bowiem bezpośredni wpływ na funkcjonalność całego wejścia. Nie tylko umożliwiają otwieranie i zamykanie skrzydła, ale także pozwalają na jego montaż i odpowiednią regulację. Mają również wpływ na estetykę całego wejścia, dlatego wybór odpowiednich okuć należy dobrze przemyśleć.

Zawiasy do drzwi przylgowych – charakterystyka

Zawiasy do drzwi przylgowych to najczęściej spotykany i wykorzystywany model, a to ze względu na dużą popularność tego typu skrzydeł. Przy zamknięciu wyraźnie odstają one od ościeżnicy, a ich zawiasy są widoczne – jest to klasyczne rozwiązanie, stosowane w wielu domach, mieszkaniach i biurach. Przy drzwiach przylgowych wykorzystuje się widoczne zawiasy typu czopowego, charakterystyczny model, składający się z dwóch części, mocowanych do ościeżnicy i skrzydła drzwi. Są proste w montażu i stosunkowo tanie, dlatego cieszą się sporym uznaniem i można spotkać je w większości budynków.

Choć niska cena i łatwy montaż samych zawiasów, jak i skrzydła do ościeżnicy to duże plusy, czopowe zawiasy do drzwi mają też pewne ograniczenia – nie pozwalają na zbyt dużą regulację skrzydła drzwiowego. Wielu osobom przeszkadza także ich widoczność, wymaga bowiem dobrego dopasowania designu zawiasów do innych okuć, np. klamki, a także wykorzystanych drzwi oraz ogólnego wystroju wnętrz. Na rynku istnieje bardzo duży wybór zawiasów do drzwi typu czopowego, od nowoczesnych i minimalistycznych, przez klasyczne, po niestandardowe i zdobione, dlatego znalezienie modelu odpowiedniego do danego wnętrza nie powinno na szczęście być trudne. Dostępny jest także bardzo szeroki wybór wersji kolorystycznych.

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych – charakterystyka

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe wymagają zastosowania innego typu zawiasów – w tym przypadku stosuje się ukryte zawiasy do drzwi, które montuje się wewnątrz skrzydła. Ze względu na umiejscowienie i specyficzną budowę, są to okucia bardziej wytrzymałe i odporne na przeciążenia, pozwalające na zamontowanie na nich cięższych skrzydeł. Drzwi bezprzylgowe oznaczają skrzydła idealnie spasowane z ościeżnicą, tworzące z nią jednolitą powierzchnię przy zamknięciu. Niewidoczne zawiasy wpływają więc pozytywnie na estetykę takiego rozwiązania oraz pozwalają na dobre dopasowanie skrzydła do ościeżnicy.

Do największych zalet ukrytych zawiasów do drzwi należy ich wysoka trwałość oraz możliwość wielostopniowej regulacji – nie tylko w pionie i poziomie, ale także w przypadku stopnia docisku do uszczelki. W efekcie można doskonale spasować skrzydło i ościeżnicę. Estetyka również gra dużą rolę i jest często głównym powodem, dla którego właściciele domów wybierają właśnie drzwi bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami.