Tablica magnetyczna oraz jej dostępne rodzaje – dokonaj właściwego wyboru!

Chociaż tablica do niedawna kojarzyła nam się głównie ze szkołą, dziś wygląda to już zupełnie inaczej. Te są coraz częściej wykorzystywane przez biura, korporacje, a także nasze domy. Jest to jeden z elementów, które wydatnie usprawniają organizację, pomagają w uczeniu się, a także w zapamiętywaniu. Mogą też wspomóc przygotowanie sentymentalnych pamiątek.

Zacznijmy od tego, że tablica magnetyczna od tej zwykłej, różni się głównie właściwościami, które umożliwiają mocowanie na niej magnesów. Co więcej, pozwala ona też na wykorzystanie markerów, jednak pamiętajmy, że część z nich nadaje się tylko do wstawiania notatek na magnesach. Tego typu tablice, dzieli się na przynajmniej kilka typów, gdyż posiadają one różne materiały, jakość, a i ich przeznaczenie bywa odmienne. Na pewno znajdziemy tablice magnetyczną takiej wielkości, która nas zadowoli – dostępne są takie o wielkości A4, ale również takie, których rozmiar rozciąga się aż do dwóch metrów!

Tablice magnetyczne i ich dostępne rodzaje

Tablice magnetyczne wolnostojące, to tzw. flipcharty. Są suchościeralne, a można po nich nie tylko pisać, ale także mocować na nich magnesy. Dzięki specjalnym nóżkom, można bez problemu rozstawiać je, zamiast wieszania na ścianie. Mimo tego, że 70x100cm to standardowy rozmiar, możemy również odnaleźć większe oraz mniejsze konfiguracje.

Tablice stalowe to te, których powłoka jest wykonana ze stali nierdzewnej, a zatem można mocować na niej magnesy. Ich cena jest niska, jednak solidność bardzo wysoka. Już za około 40 złotych, uda się nam kupić model takiej Tabity, której wymiary wynoszą np. 40x80cm.  

Sięgając po lakierowane tablice, uda się nam nabyć produkt, który posiada dobry stosunek ceny do jakości. Mimo tego, że to nieco droższe rozwiązanie, jest to o wiele lepsza technologia, niżeli w wypadku tablic kredowych. Co więcej i tak będzie taniej, niż podczas zakupu tych porcelanowych. Pamiętajmy, że pisanie po nich wymaga zakupu specjalnych markerów.

Chociaż porcelanowa tablica nie będzie tania, z pewnością jest ona solidna. W odróżnieniu od tych szklanych, posiadają one matową powierzchnię. Nie są podatne na różnego typu zadrapania oraz uszkodzenia.

Tablice kredowe, to te klasyczne zielone lub też czarne, po których pisze się zwykłą kredą. Co więcej, mogą one też posiadać funkcję magnetyczną. Są one głównie wieszane na ścianie, a szczególnie te większych rozmiarów. Mimo to, można również spotkać model stojące, o nieco mniejszej wielkości.

Tablica magnetyczna szklana, posiada bardzo wysoką odporność na zarysowania, stąd będzie to dobre rozwiązanie podczas intensywnego użytkowania. Najczęściej produkuje się je z hartowanego szkła, dlatego dodatkowo bardzo efektownie wyglądają. Są one dość ciężkie, dlatego najlepiej wieszać je na ścianie. Będzie to nie tylko doskonałe narzędzie, które wesprze organizację biura, ale też w intrygujący sposób, może stać się jednym z elementów wystroju naszego domu.

Elastyczna tablica lub też innymi słowy – samoprzylepna, będzie świetną alternatywą dla każdego, wyżej wymienionego rozwiązania. Jest ona wykonana z folii, stąd może zostać położona dosłownie na każdej pionowej oraz poziomej powierzchni. Jej główną zaletą jest przede wszystkim mobilność, dlatego te produkowane są w rozmiarach od A4 do A2.

Jak dbać o tablicę magnetyczną – czyszczenie…

Konieczne jest to, aby tablice magnetyczne były odpowiednio użytkowane, aby te mogły w pełni pokazać swój potencjał. Z pewnością, konieczne jest stosowanie specjalnych markerów, które są przeznaczone do tablic tego typu. Co więcej, warto na bieżąco zmywać zapisywane na nich treści. Jeśli te zostaną pozostawione na wiele godzin, ciężko będzie usunąć ślady, które może być ciężko zmyć wodą oraz gąbką.

Ponadto, tablice lakierowane, kredowe oraz ceramiczne, raz na dwa tygodnie powinno się czyścić odpowiednim preparatem, który do tego się nadaje. Często producenci tablic, rekomendują nam z jakiego produktu powinniśmy skorzystać. Należy także sięgać po prewencyjne rozwiązania, dzięki których pigment nie będzie aż tak mocno wchłaniany przez tablicę.