Jak uprawiać rzepak?

Rzepak to roślina uprawiana bardzo chętnie przez polskich rolników. Aby plony były dorodne, trzeba jednak posiadać bardzo dobrą ziemię. Rzepak ozimy jest jedną z najważniejszych roślin niezbożowch, jakie są uprawiane w Polsce. To źródło cennych tłuszczów zarówno w żywieniu człowieka, jak i zwierząt. Obecnie jest uważany także za świetną roślinę energetyczną. Jak uprawiać rzepak? Jakie nasiona kupić?

Gleba idealna dla rzepaku

Rzepak ozimy uprawia się w takich kompleksach gleby, jak bardzo dobry pszenny, bardzo dobry żytni, dobry pszenny, pszenny górski. W przypadku rzepaku jarego odpowiednia będzie ziemia bardzo dobra pszenna, bardzo dobra żytnia oraz pszenna górska. Gdy decydujemy się na sianie rzepaku bardzo ważną kwestią są właściwości gleby, je kultura i przygotowanie roli do wysiewu nasion. Gleba musi być bogata w przyswajane składniki pokarmowe i wodę, ważne są także warunki pogodowe. Najlepszymi przedplonami są wczesne i średniowczesne odmiany grochu, wczesne ziemniaki uprawiane na oborniku czy mieszanki zbierane na zielonkę. Rzepak jest rośliną, która toleruje monokulturę, chociaż nie należy uprawiać go przez dwa lata na tym samym polu. Inaczej może doprowadzić to do spadku plonu. 

Jakie nasiona wybrać?

Najlepiej przed podjęciem decyzji, jakie nasiona rzepaku wybrać, przejrzeć i dokładnie przeanalizować oferty firm hodowlano-nasiennych i poszczególnych dystrybutorów nasion. Dzięki temu będzie można wybrać najlepszą dla siebie opcję i dopasować nasiona do warunków panujących w konkretnym gospodarstwie. Nasiona rzepaku mogą być różne, mogą dawać odmiany rośliny o różnych wysokościach, co jest uwarunkowane genetycznie. Bardzo istotną kwestią jest gleba, to od niej w dużej mierze zależy, czy rzepak będzie rósł, czy wręcz przeciwnie. Wybierając nasiona rzepaku należy zwrócić uwagę, czy plonują w miarę stabilnie. Kluczowa jest zimotrwałość, a także osypywanie się nasion. Przeważnie jest tak, że stabilność plonowania jest jednoznaczna z odpornością nasion na niekorzystne warunki atmosferyczne i różnego rodzaju choroby. Ponieważ pogoda niekiedy może zaskoczyć i temperatury niekiedy mogą spadać dużo poniżej zera, warto zdecydować się na zakup nasion rzepaku z odmian odpornych na mróz. Inaczej rzepak może wymarznąć i plony nie będą zadowalające. 

Można wybierać nasiona rzepaku z katalogu unijnego, które są wpisane do krajowego rejestru w krajach UE. Oczywiście w tym wypadku  należy sprawdzić, które odmiany były uprawiane w naszym kraju oraz jak plonowały. Gdy nie ma informacji na temat przydatności w naszych warunkach glebowych i pogodowych, wówczas ponosimy większe ryzyko podczas ich zakupu. Obecnie na rynku nasion można znaleźć coraz więcej produktów mieszanych. W ofertach niektórych zagranicznych firm można znaleźć wyłącznie programy tworzenia odmian mieszańcowych. Dlaczego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie? Bo mieszańce cechuje większy potencjał plonowania, dużo lepiej sprawdzają się w przypadku siewów opóźnionych. Można też liczyć na lepszy, silniejszy system korzeniowy, tak więc rzepak będzie mógł lepiej pobierać składniki pokarmowe i wodę. 

Nasiona rzepaku muszą być dostosowane do rodzaju ziemi oraz warunków pogodowych, jakie panują w danym regionie. Przed zakupem nasion oraz przygotowaniem się do siewu, należy dokładnie przeanalizować warunki gleby. Rzepak nie będzie niestety rósł na ziemiach niskiej jakości, warto mieć to na uwadze.