Na czym polega kompleksowa ochrona rzepaku?

Aby zachować wysoki potencjał plonowania rzepaku, niezbędna okazuje się należyta ochrona roślin. Tylko w ten sposób uchronimy nasze plony przed popularnymi szkodnikami, chorobami, a także stresem związanym z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Ochrona rzepaku jest niezwykle istotna zarówno w okresie jesiennym, jak również wiosennym. Na czym dokładnie polega ten proces oraz jakich środków ochrony roślin wymaga?

Prawidłowa pielęgnacja rzepaku w okresie jesiennym

Zacznijmy od prawidłowego nawożenia gleby. W przypadku uprawy rzepaku należy ograniczyć stosowanie azotu, gdyż zmniejsza on odporność rzepaku na mróz. W tej porze roku stosujemy wieloskładnikowy nawóz o odpowiednich proporcjach potasu oraz fosforu. Właściwą mieszankę dobieramy na podstawie parametrów gleby, a także uprawianej odmiany rzepaku.

Otóż, ochrona rzepaku zaczyna się jeszcze przed zasiewem nasion. Bardzo często są one zaprawiane specjalnymi insektycydami wymierzonymi w szkodniki, których aktywność nasila się jesienią. Ponadto, rolnicy mogą zdecydować się na dodatkowy oprysk w pierwszej fazie rozwoju roślin. Warto monitorować sytuację oraz aktywność popularnych szkodników rzepaku: pchełki, śmietki kapuścianej, chowacza galasówka, gnatarza rzepakowca, mszyc, a także ślimaków. Właściwa ochrona pozwala bezpiecznie przejść jesienną wegetację i przejść w fazę zimowego wypoczynku.

Kompleksowa ochrona rzepaku w okresie wiosennym

Znacznie trudniejsze obowiązki czekają na rolnika w okresie wiosennym, gdy następuje aktywny wzrost rzepaku. Po za odpowiednim nawożeniem wieloskładnikowymi mieszankami, należy zadbać o ochronę przed popularnymi zagrożeniami, które czyhać będą na zdrowie naszych plonów aż do okresu zbiorów.

Zacznijmy od właściwej ochrony przed grzybami. W tym celu przeprowadza się zabieg T1 oraz T2 przy zastosowaniu fungicydów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Jeśli okres wiosenny jest wyjątkowo gorący oraz wilgotny, rolnicy często decydują się na dodatkowy zabieg T3. Ponadto, w opryskach warto uwzględnić insektycydy przeciwko popularnym szkodnikom, które pojawiają się na naszych polach wraz z nadejściem wiosny.

Bardzo istotną kwestią jest nadzorowanie warunków pogodowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku odmian populacyjnych, które są bardziej narażone na trudne warunki. Niezwykle ważnym elementem jest nawożenie azotem. Jeżeli przewidywane jest wyjątkowo suche i gorące lato, nawozy wieloskładnikowe warto poszerzyć o dodatkowe biostymulatory, które zwiększą ochronę uprawy rzepaku przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi.

Ochrona rzepaku dostosowana do warunków uprawy

Rzepak to wymagająca roślina, która wymaga od rolników dużego doświadczenia oraz stałej obserwacji rozwoju roślin. Jesienna ochrona ogranicza się do zastosowania właściwych insektycydów oraz do wyboru optymalnej mieszanki nawozowej. Schody zaczynają się wiosną, gdy trzeba przeprowadzić trzy zabiegi z opryskiem fungicydami. Należy również kontynuować ochronę przed działaniem szkodników.

Dobór odpowiednich metod zależy od wielu czynników: stanu uprawy po zimowaniu, tempa rozwoju roślin, zasobności mineralnej gleby, a także prognozowanych warunków atmosferycznych. W związku z tym, warto na bieżąco śledzić zalecenia ekspertów oraz konsultować się z innymi rolnikami. Pamiętajmy, że duże znaczenie ma również uprawiana odmiana. Ochrona rzepaku jest dużo droższa w przypadku odmian populacyjnych. Z kolei odmiana hybrydowa pozwala ograniczyć koszty związane z nawożeniem oraz ochroną roślin.