Niemieckie leczenie DNA zmniejsza objawy wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Sterna Biologicals uzyskała pozytywne dane dotyczące fazy IIa w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które wykorzystuje DNA do hamowania białek zapalnych, co może przyczynić się do opracowania różnych metod leczenia chorób zapalnych jelit.

Sterna Biologicals, z siedzibą w Marburgu w Niemczech, ma dane kliniczne wykazujące, że jego wrzodziejące zapalenie jelita grubego zmniejsza nasilenie choroby w porównaniu z placebo. W leczeniu wykorzystuje się cząsteczki DNA do hamowania ekspresji białek zapalnych i może być pierwszym w swojej klasie lekiem na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Firma opracowuje również metody leczenia przewlekłych chorób zapalnych, takich jak astma, atopowe zapalenie skóry i przewlekła obturacyjna choroba płuc, a obecnie ma cztery programy w fazie II.

W badaniu fazy IIa porównano działanie leku, SB012, z placebo po 28 i 56 dniach leczenia. W obu przypadkach pacjenci leczeni lekiem DNA wykazywali większe zmniejszenie niż w grupie placebo we wrzodziejących objawach zapalenia okrężnicy, takich jak krwawienie z odbytu, zapalenie błony śluzowej i częstość wysokich stolców. Stwierdzono również, że leczenie było bezpieczne i dobrze tolerowane.

SB012 składa się z jednoniciowych cząsteczek DNA, które hamują białko zwane GATA-3 przez odszczepienie odpowiadającej mu cząsteczki mRNA białka. GATA-3 pośredniczy w stanach zapalnych wielu chorób, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, a jego inaktywacja zmniejsza ekspresję innych białek zapalnych.

Niemieckie leczenie DNA zmniejsza objawy wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest formą zapalnej choroby jelit wywołanej zapaleniem błony śluzowej w jelicie grubym. W ciężkich przypadkach pacjenci mogą rozwinąć się z powikłaniami śmiertelnymi i wymagać hospitalizacji. Szacuje się, że choroba dotyka około 2 milionów ludzi w USA, Europie i Japonii. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, a pacjenci mogą doświadczać powtarzających się zaostrzeń.

Nic dziwnego, że leczenie chorób zapalnych jelit jest gorącym obszarem zainteresowania biotechnologii. Wcześniej w tym roku Immunic Therapeutics, inna niemiecka firma, otrzymała zielone światło od FDA, aby rozpocząć badanie fazy II pod kątem doustnego modulatora odporności w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Londyńska firma biotechnologiczna TopiVert uzyskała pozytywne wyniki w fazie I, aby leczyć to samo wskazanie, co może ostatecznie stanowić alternatywę dla pacjentów, którzy nie zareagowali na poprzednie leczenie lub w przeciwnym razie musieliby poddać się operacji.

Ponadto biotechnolodzy opracowują terapie celujące w mikrobiom w leczeniu IBD. Na przykład A-Mansia zebrała ostatnio 13 milionów euro, aby opracować nowe leki i suplementy diety za pomocą zwykłej bakterii bakterii jelitowej. Enterome, najbardziej zaawansowana firma mikrobiomów w przestrzeni IBD, podniosła w tym roku o 32 mln euro, aby wprowadzić swojego kandydata na chorobę Leśniowskiego-Crohna w fazie II.